news-h1.png, 1 kB

Lidé & Spolchemie

Navštivte nejstarší český mrakodrap – sídlo SPOLCHEMIE


23. 8. 2016

Unikátní možnost navštívit nejstarší český mrakodrap, kterým je správní budova ústeckého Spolku pro chemickou a hutní výrobu - SPOLCHEMIE bude mít veřejnost u příležitosti Dnů evropského dědictví ve dnech 3. a 4. září 2016. Významná evropská chemička tak letos nabídne u této příležitosti prohlídku svého sídla s komentovaným výkladem, včetně prohlídky unikátní technické knihovny zachycující 160 let historie chemie v Rakousko-Uhersku a Českých zemích.

Ústečtí občané 44 metrů vysoké a 10ti patrové správní budově chemičky z roku 1930 říkají "správka", historici architektury ji označují za nejmonumentálnější ukázku expresionistické architektury u nás, navazující na tradice severoněmecké gotické architektury. Na vchodovou část budovy navržené německých architektem Maxem Hansem Kühnem (z drážďanské firmy Lossow a Kühne, proslavené stavbou nádraží v saském Lipsku) shlíží alegorické sochy Hugo Lederera.

Postavy představují Vědu, Chemii, Práci a Obchod a symbolizují kořeny úspěšného podniku. Dojem z působivého vstupu do budovy podtrhuje zachovalá vstupní hala s několika kusy původního osvětlení. 

Impozantní centrální schodiště je lemované originálním zábradlím a po celém stoupání zachovalými vitrážovými okny. Funkční do dnešního dne zůstal jeden z posledních českých páter nosterů.

Zájemci si mohou vybrat delší variantu prohlídky s vysoce odborným komentářem bývalého zaměstnance a velkého znalce historie chemičky pana Jiřího Orta. Pro zběžnou prohlídku kulturní prohlídky se vás ujmou současní zaměstnanci. Z oken správní budovy můžete vidět na vlastní oči nejnovější milníky v historii chemičky: právě dokončovanou membránovou elektrolýzu a dvě nejmodernější výrobní jednotky epoxidových pryskyřic v Evropě. Navštívit je možno také předešlé ředitelství SPOLCHEMIE se zachovalými freskami v těsném sousedství mrakodrapu.

Dny evropského dědictví jsou akcí, která každoročně v září otevírá brány nejzajímavějších a výjimečných památek. A to i těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela veřejnosti nepřístupné. Konají se od roku 1991 po záštitou Rady Evropy a k jejich myšlenkám se dnes hlásí 48 zemí Evropské kulturní konvence. V České republice se Dny evropského dědictví konají letos od 5. do 13. září na téma „Památky znovuzrozené“.

Program Dnů evropského dědictví najdete zde.

Termín návštěv správní budovy Spolchemie: 3. 4. září 2016, od 10.00 -16.00 hod.

FOTO: Marie Bartošová (SPOLCHEMIE) Back to News
Menu