Dinosauři z naší „zelené“ pryskyřice z obnovitelných zdrojů

12.10.2021

Co mají společného dinosauři a SPOLCHEMIE? I když vyrábíme nepřetržitě 165 let, věk to není. Díky naší “zelené” pryskyřici vyráběné z obnovitelných zdrojů jsme pomohli “oživit” dva tyto desítky milionů let vyhynulé tvory! Konkrétně predátora T-Rexe a létajícího „Quetzila“. které nyní tvoří atraktivní exponáty v nově otevřeném Dinosauria Museum Prague.

Náš epoxid nejprve putoval do Spojených států, kde palentologové a další odborníci nejprve vytvořili zmenšený modely obou dávno vyhynulých tvorů. Ty se naskenovaly do nejmenších detailů, zvětšily se do životní velikosti a vyrobily se formy. Z nich se potom připravily sklolaminátové skelety, které se následně dosochaly směsí tmelu a naší pryskyřice. Proč zrovna naší? Pryskyřice ze SPOLCHEMIE byla vyžádána pro svůj vysoký podíl obnovitelné složky a nízkou uhlíkovou stopu. A pryskyřice nebylo zrovna málo – na oba modely se jí spotřebovalo plných 1500 kilogramů. Celý proces dinosauřího „znovuzrození“ trval přitom několik měsíců.

Výsledkem je děsivě věrný, prehistorický predátor T-Rex „Karl“ v životní velikosti – na délku měří dvanáct metrů, je čtyři metry vysoký a váží sedm tun. Jeho společníkem je „QuetziI“ Quetzalcoatlus Northropi, který brázdil oblohu před 68 až 66 miliony. let. Rozpětí jeho křídel je jedenáct metrů, když seděl měřil 3,5 metru a váží 200 kilogramů.
Oba modely, ale i třeba pět opravdových koster dinosaurů a dalších exponátů můžete již nyní navštívit v Dinosauria Museum Prague nedaleko ruzyňského letiště v POP Airport v Tuchoměřicích každý den od 10 do 20 hodin.

Dinosauria Museum Prague