Vodík z Ústí nad Labem

01.08.2021

Díky vodíku vyrobenému v naší chemičce vystoupal rakousko-americký vědec Victor Franz Hess v letech 1911-1913 opakovaně v balónu do výšky pěti kilometrů a objevil kosmické záření. V roce 1936 za tento objev dokonce získal Nobelovu cenu za fyziku!

Ústecké muzeum nyní získává do expozic další významnou technickou památku – kompresory vyrábějící vodík, který vědec ke svým objevitelským letům tehdy využíval.

„Vodík vyráběla již tenkrát ústecká chemička a do Setuzy (bývalé Schichtovy závody) ho dopravovala potrubím. Jde o vysoce explozivní plyn, ale nikdy se nic nestalo, ani když město bylo v roce 1945 bombardováno, což je skutečně mimořádný úspěch této technologie,“ poznamenal Houfek.

Tato nádherná upomínka na historickou výrobu vodíku technologií fungující od konce 19.století má přitom symbolickou návaznost i na současnost. Vodík, který nyní vyrábíme moderní a bezpečnou membránovou elektrolýzou v naší firmě, bude již brzy sloužit jako ekologické palivo pro ústeckou městskou hromadnou dopravu i majitele vozidel na vodíkový pohon z řad veřejnosti.