Co je litá epoxidová podlaha?

Litá epoxidová podlaha je typem podlahoviny, v níž se používá epoxidový systém k finální úpravě povrchů betonových podlahových konstrukcí.

Kde se epoxidové lité podlahy využívají?

Epoxidové podlahy jsou díky své odolnosti a vynikajícím vlastnostem ideální pro různé průmyslové a komerční prostory. Často je najdete v prostorech s velkým zatížením, jakými jsou výrobní objekty, sklady,  podzemní garáže a parkovací domy. Zároveň nabízejí různé možnosti zpracování a přizpůsobení vlastností speciálním požadavkům, takže se využívají i v obytných domech, kancelářích, nemocnicích či elektrárnách – prostě všude tam, kde musí být podlahy nejen funkční, ale i pěkné anebo vyžadují speciální úpravu (antistatickou, protiskluznou atd.). Díky možnosti designového ztvárnění epoxidových podlah je pak najdete i v prostorech galerií, kaváren, restaurací či showroomů. Lité epoxidové podlahy se dají po pečlivé přípravě povrchů použít i tam, kde je povrch poškozen (praskliny, vydrolení, mechanické poškození, mírné nerovnosti).

Jaké jsou výhody epoxidových podlah?

Lité epoxidové podlahy vytváří jednolitý hladký povrch a přinášejí několik výhod:

PEVNOST A TRVANLIVOST

Epoxidové pryskyřice jsou velice pevné a snesou vysoké zatížení, takže jsou ideálním řešením i pro vysoce namáhané průmyslové podlahy, kterým zajistí odolnost, významně prodlužují životnost a snižují nutnost oprav a renovací.

ODOLNOST

Epoxidy jsou odolné proti většině chemických látek, takže jsou vhodné i do prostorů, jakými jsou laboratoře, chemické a farmaceutické výroby nebo nemocnice.

JEDNODUCHÁ ÚDRŽBA A OPRAVA

Díky bezespárovému provedení se epoxidové podlahy jednoduše udržují a nedávají prostor pro růst plísní nebo množení mikrobů. Pokud už je nutná oprava povrchu, lze ji provést jednoduše a s minimálními náklady.

PROTISKLUZNÝ POVRCH

Vedle hladkých povrchů nabízí epoxidové podlahy širokou škálu možností, jak vytvořit protiskluzný povrch. Posypem penetrace křemičitým pískem různé frakce lze dosáhnout hrubost povrchu přesně dle přání zákazníka.

ATRAKTIVNÍ VZHLED

Ač jsou epoxidové podlahy často synonymem šedé podlahy v garáži nebo průmyslové hale, v dnešní době jsou využívány také designéry po celém světě pro vytváření originálních a atraktivních podlah v reprezentativních prostorech, jakými jsou galerie, kavárny, hotely, showroomy atd.

Jak se epoxidové podlahy aplikují?

Základem odolnosti a dlouhé životnosti epoxidové podlahy je příprava betonového podkladu. Povrch betonu musí být pevný, čistý, suchý a izolovaný od zemní vlhkosti, nový beton musí být vyzrálý. Pokud je povrch poškozený (nesoudržné části, vydrolený, nerovný) nebo znečištěný (olej, nafta atd.), je nutné podlahu obrousit nebo otryskat (ocelovými kuličkami, pískem, příp. vysokotlakým čističem).

Na takto připravený betonový povrch se aplikuje epoxidový penetrační nátěr. Ten slouží k ukotvení prachových částic, vytěsnění vzduchu z povrchu, snížení a sjednotí nasákavosti povrchu a vytvoření adhezního můstku pro dokonalé nakotvení následné vrstvy.

Na napenetrovaný a vytvrzelý povrch se aplikuje samonivelační epoxidová směs (epoxidový systém) pomocí zubové stěrky, celý povrch se následně proválečkuje ježkovým válečkem, aby se z nalité hmoty lépe uvolnil vmíchaný vzduch. Pokud si to zákazník přeje, lze povrch opatřit posypem dekorativními chipsy s následným přelakováním bezbarvým epoxidovým lakem.

Epoxidové podlahy mohou mít malou i větší tloušťku (0,3 – 3 mm). Jednotlivé mísicí poměry a postup zpracování složek epoxidových systémů jsou popsány v aplikačních listech.

Řešení pro podlahy ze SPOLCHEMIE®

Produkty SPOLCHEMIE® jsou na trhu známé už několik desítek let pro svou kvalitu a dlouhou životnost. Dokonce se lze setkat s tím, že jméno produktu SADURIT® se stalo synonymem pro epoxidový nátěr betonových podlah.

Portfolio SPOLCHEMIE® zahrnuje produkty pro komplexní řešení betonových, ale i dřevěných podlah. Ať už jde o vysoce namáhané průmyslové podlahy nebo atraktivní barevné podlahy, produkty ze SPOLCHEMIE® jsou tou správnou volbou.

Pro vysoce namáhané podlahy v průmyslových a výrobních prostorách, obchodech, garážích či parkovacích domech a skladech byl vyvinut univerzální bezrozpouštědlový epoxidový systém EPOSTYL® 521-01. Jde o probarvený systém, který je možné nanášet v tenčí i silnější vrstvě a má zvýšenou odolnost vůči UV záření. Neskluznost podlahy vytvoříme jednoduše přidáním písku. Produkt EPOSTYL® 521 FLEX je jeho flexibilní variantou a byl speciálně vyvinutý pro zalévání a překlenutí trhlin povrchů v prostorech bez požadavku na UV stabilitu a na vysokou estetickou hodnotu.

Rozpouštědlový probarvený epoxidový systém SADURIT® Z1 se aplikuje v tenké vrstvě a poskytuje vynikající chemickou a mechanickou odolnost. Díky svým vlastnostem je vhodný pro venkovní i vnitřní použití.

Systém EPOSTYL® 521-180 AS a finální samonivelační probarvený systém EPOSTYL® 521-01 AS (bezrozpouštědlový) je speciálně vyvinutá skladba pro antistatické podlahy. Nachází své uplatnění všude tam, kde je nutná ochrana před statickou elektřinou a požadavek na odvod statického náboje z povrchu (v operačních místnostech, nemocnicích, zubních ordinacích, výrobách elektronických zařízení, místech s nebezpečím výbuchu).

Vedle produktů pro průmyslové prostory nabízí SPOLCHEMIE® i produkty pro dekorativní účely. Dekorativní epoxidové lité podlahy nejsou jen krásné, ale spojují atraktivní vzhled s vynikající ochrannou funkcí – jsou odolné vůči mechanickému poškození a chemickým látkám a mají dlouhou životnost. Najdou své uplatnění především v prostorech, kde je třeba funkční a estetické řešení – ateliéry, showroomy, autosalóny, kavárny, byty, koupelny atd. EPOSTYL® 521-01 je ideální pro barvené lité podlahy a nabízí k výběru odstínové varianty dle vzorkovnice RAL, zatímco EPOSTYL® GRANIT zajistí atraktivní strukturovaný granitový vzhled (mramor). Samostatnou kapitolou je pak možnost zalévání menších předmětů do epoxidových systémů.

Kromě epoxidových litých podlah nabízí SPOLCHEMIE® také epoxidové systémy pro nátěry podlah a jejich opravy, systémy pro penetrace nebo systémy pro kamínkové koberce.

Pro více informací kontaktujte našeho segment leadera pro stavebnictví: Tomáš Vejškrab, vejskrab@spolchemie.cz, +420 725 722 366.

 

Mgr. Kamila Vítek Derynková, Product Marketing Manager

Tomáš Vejškrab, Segment Leader – Stavebnictví