news-h1.png, 1 kB

Tiskové zprávy

Milník v historii SPOLCHEMIE: nejmodernější elektrolýza


6. 6. 2017

Za zásadní milník ve své 160ti leté historii považuje jedna z nejvýznamnějších domácích chemiček - SPOLCHEMIE - Spolek pro chemickou a hutní výrobu - v současnosti nabíhající produkci ve své zbrusu nové membránové elektrolýze. Firma zároveň s prvním spuštěním membránové technologie ukončila produkci v původní amalgámové elektrolýze, kterou nová nejmodernější technologie střídá kvůli legislativním požadavkům z Evropské unie.

“Velkou konkurenční výhodou je i to, že jako zatím jediná membránová elektrolýza v celé Evropě i v Asii dokáže souběžně vyrábět hydroxid draselný i hydroxid sodný. V uplynulých týdnech a měsících následujících po dokončení samotné výstavby koncem minulého roku věnovali naši experti nutné přípravě, zkouškám a ladění, chybět nemohly ani přísné bezpečnostní testy řídicího systému a dalších bezpečnostních prvků. Do měsíce by nyní měly proběhnout i závěrečné tzv.garanční testy,” vysvětlil u této příležitosti generální ředitel firmy Daniel Tamchyna. Podle jeho slov již firma také dodala první produkty z nové zkušební výroby svým zákazníkům. Samotné slavnostní a oficiální spuštění plánuje SPOLCHEMIE na letošní září.

Hlavními komerčními produkty elektrolýzy jsou zmíněné hydroxidy (používané v chemickém a textilním průmyslu, v hutnictví, vodárenství a potravinářství) a také vodík a chlór, který chemička sama zpracovává v rámci svého areálu do dalších produktů chlórové chemie. Díky plné vertikální integraci výroby využívá SPOLCHEMIE výstupy z elektrolýzy pro vlastní  produkci  epoxidových pryskyřic a epoxidových systémů, které vyrábí již rekordních 55 let.

Nová technologie umožní i zhruba zdvojnásobení dosavadní produkce - ročně tak nyní ústecká chemička vyrobí až 60 kilotun hydroxidu draselného a 43 kilotun hydroxidu sodného. “Spuštění membránové elektrolýzy nám nyní umožní upevnit strategickou pozici největšího výrobce hydroxidu draselného ve střední Evropě a významného hráče na evropském trhu EU. Ne všichni výrobci v Evropě se totiž k přechodu na finančně náročné nové technologie odhodlali a my v tom spatřujeme velkou příležitost na trhu,” vysvětlil další důvod investice ředitel chemičky, která je největším exportérem Ústeckého kraje i jedním z největších regionálních zaměstnavatelů.

Zařízení staré amalgamové elektrolýzy je v současnosti postupně asanováno a následně bude demontováno a její podloží i stavební materiály budou následně uloženy do tzv. ekokontejmentu. V celé Evropě pak musí provoz rtuťových elektrolýz skončit nejpozději do konce letošního roku.

Celkové i související náklady na výstavbu nové technologie dosáhly částky 1,9 miliardy korun, což znamená největší investici v novodobých dějinách firmy. Částkou 195 mil. korun přispěla i EU.

Tisková zpráva ke stažení ZDE.

Pro další informace kontaktuje tiskového mluvčího Jana Charváta: +420 608 827 381, charvat@ccgpr.cz



Back to News
Menu